Vishay/Dale RNC50H3012BSR36
RNC50H3012BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3012BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3012BSR36.pdf
Availability of RNC50H3012BSR36
QUANTITY
RNC50H3012BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3012BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H3012BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3012BSR36
Related LinksRNC50H3, RNC50H3012BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3012BSR36 Details Description
Related parts for RNC50H3012BSR36
PCB COPPER CLAD 12 X 12" 1 SIDE datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC NO datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM DO204AL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V 1% RADIAL datasheet.pdf
WS02-G9SP10-V1 datasheet.pdf
IE-MINIMC/LFPT MODULE, TP-TX/SSF datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 230MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf