Vishay/Dale RNC50H3013FSB14
RNC50H3013FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3013FSB14
Brief Description
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3013FSB14.pdf
Availability of RNC50H3013FSB14
QUANTITY
RNC50H3013FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3013FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3013FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3013FSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3013FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3013FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3013FSB14
CAP FILM 6.8UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT EPROM 20-CDIP datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 0603 SMD datasheet.pdf
IC FLASH 512KBIT 104MHZ 8SOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
GDT 260V 20% 20KA THROUGH HOLE datasheet.pdf