Vishay/Dale RNC50H3050BSB14
RNC50H3050BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3050BSB14
Brief Description
RES 305 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3050BSB14.pdf
Availability of RNC50H3050BSB14
QUANTITY
RNC50H3050BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3050BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3050BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)305
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3050BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3050BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3050BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3050BSB14
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 16POS MALE datasheet.pdf
CONN HEADER 5PR 25COL OPEN EE BP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf