Vishay/Dale RNC50H3093FSRE6
RNC50H3093FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3093FSRE6
Brief Description
RES 309K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3093FSRE6.pdf
Availability of RNC50H3093FSRE6
QUANTITY
RNC50H3093FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3093FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3093FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3093FSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3093FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3093FSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3093FSRE6
FIXED IND 1.2UH 180MA 750 MOHM datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM40H/MC40G/MDM40H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B PG29 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN 96POS DIN HOOD datasheet.pdf