Vishay/Dale RNC50H3101BSB14
RNC50H3101BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3101BSB14
Brief Description
RES 3.1K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3101BSB14.pdf
Availability of RNC50H3101BSB14
QUANTITY
RNC50H3101BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3101BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3101BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3101BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3101BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3101BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3101BSB14
RES SMD 3.74 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.55A TO220-5 datasheet.pdf
RES SMD 442K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR POE PD IEEE802.3 8SOPWR datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SU 10.16HP/08/270SF 3.5AG BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 36POS WIRE W datasheet.pdf
FLEX POWER CABLE/EURO datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOT323 datasheet.pdf