Vishay/Dale RNC50H3161BSRE6
RNC50H3161BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3161BSRE6
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3161BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3161BSRE6
QUANTITY
RNC50H3161BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3161BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3161BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3161BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3161BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3161BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3161BSRE6
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
AM63237-97 WIRE GUIDE LH datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
RES 17.857 OHM 0.6W 0.05% RADIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO213AB datasheet.pdf
TRANSF 600 OHM 0MA DC TEL HYBRID datasheet.pdf