Vishay/Dale RNC50H3162BSB14
RNC50H3162BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3162BSB14
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3162BSB14.pdf
Availability of RNC50H3162BSB14
QUANTITY
RNC50H3162BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3162BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3162BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3162BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3162BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3162BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3162BSB14
IC MULTI-CLOCK GENERATOR 20-SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 8PORT 484BGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
LENS ARRAY RND 7POS 40MM 10.7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1.5UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 24V datasheet.pdf