Vishay/Dale RNC50H3361BSRSL
RNC50H3361BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3361BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.36K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3361BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3361BSRSL
QUANTITY
RNC50H3361BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3361BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3361BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.36k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3361BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3361BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3361BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3361BSRSL
CAP CER 680PF 2KV X7R 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 40MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf