Vishay/Dale RNC50H3401FRB14
RNC50H3401FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3401FRB14
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3401FRB14.pdf
Availability of RNC50H3401FRB14
QUANTITY
RNC50H3401FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3401FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3401FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3401FRB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3401FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3401FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H3401FRB14
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 16.5VC 1.5KE datasheet.pdf
CER RESONATOR 10.0MHZ SMD datasheet.pdf
RES SMD 909K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RESISTOR 10 OHM 11W 5% WIREWOUND datasheet.pdf
2.54MM PITCH 14 POS SIL HORIZ datasheet.pdf
HOUSING LOCATOR BAR datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf