Vishay/Dale RNC50H3401FSB14
RNC50H3401FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3401FSB14
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3401FSB14.pdf
Availability of RNC50H3401FSB14
QUANTITY
RNC50H3401FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3401FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3401FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3401FSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3401FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3401FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3401FSB14
BOX ALUMINUM NATURAL 6"L X 5"W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS SMT VERT 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.1A 99 MOHM TH datasheet.pdf
CONNECTOR 44POS STRT TERM DIN datasheet.pdf
CAP FILM 6UF 5% 230VAC datasheet.pdf