Vishay/Dale RNC50H3403BSB14
RNC50H3403BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3403BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3403BSB14.pdf
Availability of RNC50H3403BSB14
QUANTITY
RNC50H3403BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3403BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3403BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3403BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3403BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3403BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3403BSB14
CONN HEADER .100 DUAL STR 46POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RF N-CH JFET 15V 50MA 3CP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 820 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf