Vishay/Dale RNC50H3403FSBSL
RNC50H3403FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3403FSBSL
Brief Description
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3403FSBSL.pdf
Availability of RNC50H3403FSBSL
QUANTITY
RNC50H3403FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3403FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3403FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3403FSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3403FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3403FSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3403FSBSL
IC MAGNETIC AMP CNTRLR 16-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP HV AUTO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN IDC 16PIN PCB GOLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf