Vishay/Dale RNC50H3471BSB14
RNC50H3471BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3471BSB14
Brief Description
RES 3.47K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3471BSB14.pdf
Availability of RNC50H3471BSB14
QUANTITY
RNC50H3471BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3471BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3471BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3471BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3471BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3471BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3471BSB14
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
CONTACT SOCKET 20-24AWG SIZE 20 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 120MA 6.9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 63V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 16K OHM 1606 datasheet.pdf