Vishay/Dale RNC50H34R8BSRSL
RNC50H34R8BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H34R8BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 34.8 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H34R8BSRSL.pdf
Availability of RNC50H34R8BSRSL
QUANTITY
RNC50H34R8BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H34R8BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H34R8BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H34R8BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H34R8BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H34R8BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H34R8BSRSL
CONN SMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 3.08V SOT143 datasheet.pdf
RES SMD 45.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 125MSPS 28-TSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 5A TO220 datasheet.pdf