Vishay/Dale RNC50H35R7FSR36
RNC50H35R7FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H35R7FSR36
Brief Description
RES 35.7 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H35R7FSR36.pdf
Availability of RNC50H35R7FSR36
QUANTITY
RNC50H35R7FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H35R7FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H35R7FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H35R7FSR36
Related LinksRNC50H3, RNC50H35R7FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H35R7FSR36 Details Description
Related parts for RNC50H35R7FSR36
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SO datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 76K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 10MM datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1/2 BRICK 53V 10A datasheet.pdf
LED MODULE NATURAL WHITE, 12LEDS datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD datasheet.pdf
CBL ASSY CONT IMPED 30 AWG 3' datasheet.pdf