Vishay/Dale RNC50H3610BSRE6
RNC50H3610BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3610BSRE6
Brief Description
RES 361 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3610BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3610BSRE6
QUANTITY
RNC50H3610BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3610BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3610BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)361
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3610BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3610BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3610BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3610BSRE6
FERRITE CHIP 47 OHM 300MA 0603 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
2MM HM ASY,T-B,HDR,10R,250,AP datasheet.pdf
HD-BNC TO 1.0/2.3 STRT PLUG 6" datasheet.pdf