Vishay/Dale RNC50H3652BMB14
RNC50H3652BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3652BMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3652BMB14.pdf
Availability of RNC50H3652BMB14
QUANTITY
RNC50H3652BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3652BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3652BMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3652BMB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3652BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3652BMB14 Details Description
Related parts for RNC50H3652BMB14
INSUL RECEPT BLUE 18-.113/.125 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 6.1UH 5.8A 17.6 MOHM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf
500V 1A 3PH FRFET SMRT PWR MOD datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf