Vishay/Dale RNC50H3653BSRSL
RNC50H3653BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3653BSRSL
Brief Description
RES 365K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3653BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3653BSRSL
QUANTITY
RNC50H3653BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3653BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3653BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3653BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3653BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3653BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3653BSRSL
IC SW LLT 1.65/3.6V BYP SOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.8V SC-82AB datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
4 PORT BUFFERED SMART SWITCH datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 24AWG 100' datasheet.pdf
ELCO TOOL KIT ULTIMATE datasheet.pdf
UMMYQ-0500-0500-C datasheet.pdf
CONN PLUG FLEX 3POS SKT datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 9pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf