Vishay/Dale RNC50H3700BSB14
RNC50H3700BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3700BSB14
Brief Description
RES 370 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3700BSB14.pdf
Availability of RNC50H3700BSB14
QUANTITY
RNC50H3700BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3700BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3700BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3700BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3700BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3700BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3700BSB14
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
AM2161SC5-23-7 BUSHING datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
IND RT EMBD G PKG 1500K TAGS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.25W DO213AB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
LED DRIVER SOLUTION FOR LCD BACKLIGHTING IC datasheet.pdf
Configurable, Dual 2 A/Single 4 A, Synchronous Step-Down DC-to-DC Regulator IC datasheet.pdf