Vishay/Dale RNC50H3700BSRE6
RNC50H3700BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3700BSRE6
Brief Description
RES 370 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3700BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3700BSRE6
QUANTITY
RNC50H3700BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3700BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3700BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3700BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3700BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3700BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3700BSRE6
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR 135M 64VQFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 1411 datasheet.pdf
XBEE PRO SET S2B 10MW U.FL datasheet.pdf
XPC DIFF GAUGE VACCUM GAUGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
14 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf