Vishay/Dale RNC50H3700DRB14
RNC50H3700DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3700DRB14
Brief Description
RES 370 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3700DRB14.pdf
Availability of RNC50H3700DRB14
QUANTITY
RNC50H3700DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3700DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3700DRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3700DRB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3700DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3700DRB14 Details Description
Related parts for RNC50H3700DRB14
TERM SOLDER PIN .250" .113"L datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 OTG 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf