Vishay/Dale RNC50H3700DRB14
RNC50H3700DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3700DRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 370 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3700DRB14.pdf
Availability of RNC50H3700DRB14
QUANTITY
RNC50H3700DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3700DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3700DRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3700DRB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3700DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3700DRB14 Details Description
Related parts for RNC50H3700DRB14
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
FUSE 200A 690V 1FKE/78 AR UC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
22P MTA156 CONN ASSY 18AWG LF datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 2.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
INNER PIN HOLDER AM63195Q112 datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 27POS datasheet.pdf