Vishay/Dale RNC50H3701BSRE6
RNC50H3701BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3701BSRE6
Brief Description
RES 3.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3701BSRE6.pdf
Availability of RNC50H3701BSRE6
QUANTITY
RNC50H3701BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3701BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3701BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3701BSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3701BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3701BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3701BSRE6
RES ARRAY 2 RES 4.7K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 160MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT DUAL 28POS GOLD datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 61.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 477MA 527 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 500 OHM 100W datasheet.pdf