Vishay/Dale RNC50H3702DSRSL
RNC50H3702DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3702DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 37K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3702DSRSL.pdf
Availability of RNC50H3702DSRSL
QUANTITY
RNC50H3702DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3702DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3702DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3702DSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3702DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3702DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3702DSRSL
TRIMMER 50K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 652BGA datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 24A 2.34 MOHM datasheet.pdf
SW SAFETY HINGE 2NC SHAFT datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED LC 0.40" CC datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
ADH TRANS TAPE 980MMX50M datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf