Vishay/Dale RNC50H3741BSB14
RNC50H3741BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3741BSB14
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3741BSB14.pdf
Availability of RNC50H3741BSB14
QUANTITY
RNC50H3741BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3741BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3741BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3741BSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3741BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3741BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3741BSB14
IC DCP QUAD 10K 64TP 20SOIC datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/X datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MALE CABLE CONNECTOR 6+PE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 64MA 11.5 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 71MA 74 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 38A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf