Vishay/Dale RNC50H3742FRBSL
RNC50H3742FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3742FRBSL
Brief Description
RES 37.4K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3742FRBSL.pdf
Availability of RNC50H3742FRBSL
QUANTITY
RNC50H3742FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3742FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3742FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)37.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3742FRBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3742FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3742FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H3742FRBSL
FIXED IND 2.2UH 15MA 1.15 OHM datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/SM 4.72"LX3.54"W datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG MRN 1000' datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 280 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M5 NYLON 38MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf