Vishay/Dale RNC50H3831BRBSL
RNC50H3831BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3831BRBSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3831BRBSL.pdf
Availability of RNC50H3831BRBSL
QUANTITY
RNC50H3831BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3831BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3831BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3831BRBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3831BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3831BRBSL Details Description
Related parts for RNC50H3831BRBSL
IC BUS TRANSCVR TRI-ST 6DSBGA datasheet.pdf
IC DRIVER PWR COIL 380V 10-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 25, 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 1.65KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.385" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 70.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS PNP 400V 0.3A SOT-23 datasheet.pdf