Vishay/Dale RNC50H3831BSRSL
RNC50H3831BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3831BSRSL
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3831BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3831BSRSL
QUANTITY
RNC50H3831BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3831BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3831BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3831BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3831BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3831BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3831BSRSL
RECT BRIDGE 3PH 1400V PWS-E-2 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 35.9A datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 590MA 410 MOHM datasheet.pdf
VORTEX COOLING TUBE V-150 1/CASE datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
V23079F1105B301 datasheet.pdf
22000UF 16V 35X40MM 105C 5000H datasheet.pdf