Vishay/Dale RNC50H3831BSRSL
RNC50H3831BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3831BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3831BSRSL.pdf
Availability of RNC50H3831BSRSL
QUANTITY
RNC50H3831BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3831BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3831BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3831BSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3831BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3831BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3831BSRSL
IC CLK BUFFER 1:10 166MHZ 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 590K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 1.5A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
TOOL PUNCHDOWN & BLADE 110 STYLE datasheet.pdf
CLIP PLIER MICRO STEEL 15A RED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
IC SRAM 72MB 500MHZ 165BGA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf