Vishay/Dale RNC50H3831DSR36
RNC50H3831DSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3831DSR36
Brief Description
RES 3.83K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3831DSR36.pdf
Availability of RNC50H3831DSR36
QUANTITY
RNC50H3831DSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3831DSR36
Internal Part NumberEIS-RNC50H3831DSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3831DSR36
Related LinksRNC50H3, RNC50H3831DSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3831DSR36 Details Description
Related parts for RNC50H3831DSR36
IC MEM FIFO 512X9 12NS 32-PLCC datasheet.pdf
CONN CMC RCPT 53POS 5ROW GRAY datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 1008W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf