Vishay/Dale RNC50H3881BSBSL
RNC50H3881BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3881BSBSL
Brief Description
RES 3.88K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3881BSBSL.pdf
Availability of RNC50H3881BSBSL
QUANTITY
RNC50H3881BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3881BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3881BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3881BSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3881BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3881BSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3881BSBSL
RES SMD 91K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 51000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 909K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf