Vishay/Dale RNC50H3882DSRSL
RNC50H3882DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3882DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.8K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3882DSRSL.pdf
Availability of RNC50H3882DSRSL
QUANTITY
RNC50H3882DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3882DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3882DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3882DSRSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3882DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3882DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H3882DSRSL
XFRMR SEMI-TORO 18VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 4A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMA datasheet.pdf
SWITCH ROLLER DPST 15A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
NON-HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH 4 X SPST 16CSP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MMA-174321-R4 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 25.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf