Vishay/Dale RNC50H3921FRBSL
RNC50H3921FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3921FRBSL
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3921FRBSL.pdf
Availability of RNC50H3921FRBSL
QUANTITY
RNC50H3921FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3921FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3921FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3921FRBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3921FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3921FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H3921FRBSL
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W DO214AC datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V SL RADIAL datasheet.pdf