Vishay/Dale RNC50H3922FRRE6
RNC50H3922FRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3922FRRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3922FRRE6.pdf
Availability of RNC50H3922FRRE6
QUANTITY
RNC50H3922FRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3922FRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H3922FRRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3922FRRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H3922FRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3922FRRE6 Details Description
Related parts for RNC50H3922FRRE6
HEADER OPEN TURR 3LVL.300 16POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
INDICATOR 24V 8MM RECESSED YLW datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf
CBL USB MICRO A MALE-B MALE 1M datasheet.pdf
II CLEAN & FINISH DISC S ULF datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 5W T18 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.25A 6WSON datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50OHM SMD datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf