Vishay/Dale RNC50H3930FRB14
RNC50H3930FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3930FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 393 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3930FRB14.pdf
Availability of RNC50H3930FRB14
QUANTITY
RNC50H3930FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3930FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3930FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)393
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3930FRB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3930FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3930FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H3930FRB14
C/A MTRJ TO LC MM OFNR 4M1 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
SINGLE ENDED CABLE ASSEMBLY datasheet.pdf
CABLE DUCT 4 WAY CROSS SNAP-ON datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf