Vishay/Dale RNC50H3970DSB14
RNC50H3970DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3970DSB14
Brief Description
RES 397 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3970DSB14.pdf
Availability of RNC50H3970DSB14
QUANTITY
RNC50H3970DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3970DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H3970DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)397
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3970DSB14
Related LinksRNC50H3, RNC50H3970DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3970DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H3970DSB14
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .180" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 32VAC/VDC 1206 datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 195MA 1.24 OHM datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf