Vishay/Dale RNC50H3972DSBSL
RNC50H3972DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H3972DSBSL
Brief Description
RES 39.7K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H3972DSBSL.pdf
Availability of RNC50H3972DSBSL
QUANTITY
RNC50H3972DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H3972DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H3972DSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H3972DSBSL
Related LinksRNC50H3, RNC50H3972DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H3972DSBSL Details Description
Related parts for RNC50H3972DSBSL
HOOK&LOOP TAKTY .50" 40# BLK 8" datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 20POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER XY AXIS 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER FPC .4MM 28POS SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 50MA 500 MOHM datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-10 BAR datasheet.pdf
32+32 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RING LUG NON-INSUL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf