Vishay/Dale RNC50H39R7DSRE6
RNC50H39R7DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H39R7DSRE6
Brief Description
RES 39.7 OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H39R7DSRE6.pdf
Availability of RNC50H39R7DSRE6
QUANTITY
RNC50H39R7DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H39R7DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H39R7DSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H39R7DSRE6
Related LinksRNC50H3, RNC50H39R7DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H39R7DSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H39R7DSRE6
HOOK&LOOP TAKTY .75" 50# GRN 12" datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO201 datasheet.pdf
CONN SOCKET 2-FB 60POS 5ROW datasheet.pdf
RES 16.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CARD RACK TOP/BOT VENT 3UX8.5 datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SIDAC 205-230V 1A TO92 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf