Vishay/Dale RNC50H4001BSB14
RNC50H4001BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4001BSB14
Brief Description
RES 4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4001BSB14.pdf
Availability of RNC50H4001BSB14
QUANTITY
RNC50H4001BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4001BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4001BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4001BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4001BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4001BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4001BSB14
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES MO 1W 15K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
1.27MM 25DEG REV DDR DIMM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
RES 7.87M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/09/135 3.5 BK datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 47 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf