Vishay/Dale RNC50H4020FSRSL
RNC50H4020FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4020FSRSL
Brief Description
RES 402 OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4020FSRSL.pdf
Availability of RNC50H4020FSRSL
QUANTITY
RNC50H4020FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4020FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4020FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4020FSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4020FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4020FSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4020FSRSL
RES ARRAY 8 RES 68K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0402 datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TAPE ELECTRIC LINE UNDERGROUND datasheet.pdf
COIL KIT 120V 20-40 datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HARD WARE KIT M SERIES datasheet.pdf
HALL LATCH SWITCH SOT23 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf