Vishay/Dale RNC50H4022BSB14
RNC50H4022BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4022BSB14
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4022BSB14.pdf
Availability of RNC50H4022BSB14
QUANTITY
RNC50H4022BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4022BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4022BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4022BSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4022BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4022BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4022BSB14
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 70MHZ 20HTSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2.5A 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 0.5A TO-269AA datasheet.pdf
CAP CER 6200PF 100V U2J 1210 datasheet.pdf
SWITCH SPST 6 SEC STRAIGHT TERM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf