Vishay/Dale RNC50H4022DSRSL
RNC50H4022DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4022DSRSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4022DSRSL.pdf
Availability of RNC50H4022DSRSL
QUANTITY
RNC50H4022DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4022DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4022DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4022DSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4022DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4022DSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4022DSRSL
IC OPAMP INSTR 150KHZ 16SOIC datasheet.pdf