Vishay/Dale RNC50H4022FRRSL
RNC50H4022FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4022FRRSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4022FRRSL.pdf
Availability of RNC50H4022FRRSL
QUANTITY
RNC50H4022FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4022FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4022FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)