Vishay/Dale RNC50H4022FSB14
RNC50H4022FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4022FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4022FSB14.pdf
Availability of RNC50H4022FSB14
QUANTITY
RNC50H4022FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4022FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4022FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4022FSB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4022FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4022FSB14 Details Description
Related parts for RNC50H4022FSB14
IC REG CTRLR BUCK PWM 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C/SMBUS 8SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V/1.2V 16MLF datasheet.pdf
RES 9.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DARK -ON ONLY 15M NPN CBL 2M datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf