Vishay/Dale RNC50H4023FRBSL
RNC50H4023FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4023FRBSL
Brief Description
RES 402K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4023FRBSL.pdf
Availability of RNC50H4023FRBSL
QUANTITY
RNC50H4023FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4023FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4023FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4023FRBSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4023FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4023FRBSL Details Description
Related parts for RNC50H4023FRBSL
IC FLASH 4MBIT 70NS 80LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-2454-A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS CABLE PIN datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
SWITCH SELECT DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf