Vishay/Dale RNC50H4122BRB14
RNC50H4122BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4122BRB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4122BRB14.pdf
Availability of RNC50H4122BRB14
QUANTITY
RNC50H4122BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4122BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4122BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4122BRB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4122BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4122BRB14 Details Description
Related parts for RNC50H4122BRB14
FUSE BOARD MOUNT 40MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SHIELD BAG 3X5" METAL-OUT 100PK datasheet.pdf
CAP ALUM 8600UF 100V SCREW datasheet.pdf
BOARD OEM W/F2M03GX-S01 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HI/T WF/N datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf