Vishay/Dale RNC50H4122BSRSL
RNC50H4122BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4122BSRSL
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4122BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4122BSRSL
QUANTITY
RNC50H4122BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4122BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4122BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4122BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4122BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4122BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4122BSRSL
RES SMD 27.4K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf