Vishay/Dale RNC50H4122FRB14
RNC50H4122FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4122FRB14
Brief Description
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4122FRB14.pdf
Availability of RNC50H4122FRB14
QUANTITY
RNC50H4122FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4122FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H4122FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4122FRB14
Related LinksRNC50H4, RNC50H4122FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4122FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H4122FRB14
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 128TAPS SC70-5 datasheet.pdf
RES 100K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 562 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf