Vishay/Dale RNC50H4172BSRSL
RNC50H4172BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4172BSRSL
Brief Description
RES 41.7K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4172BSRSL.pdf
Availability of RNC50H4172BSRSL
QUANTITY
RNC50H4172BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4172BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H4172BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4172BSRSL
Related LinksRNC50H4, RNC50H4172BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4172BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H4172BSRSL
CONN MINI DIN RCPT 9POS PNL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN 40POS .1X.1 IDC RIBBON PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
IGBT MODULE DUAL 400A 1700V datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf