Vishay/Dale RNC50H4221BSRE6
RNC50H4221BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H4221BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H4221BSRE6.pdf
Availability of RNC50H4221BSRE6
QUANTITY
RNC50H4221BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H4221BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H4221BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H4221BSRE6
Related LinksRNC50H4, RNC50H4221BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H4221BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H4221BSRE6
IC SDRAM 256MBIT 125MHZ 90VFBGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 5V 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 300A DO205AB datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M8 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 5M OHM 3/4W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf